Skip Navigation LinksYeni Sayfa > Kitap > Detay


resmi büyüt

Eylül

Fiyatı

:

13,00TL

Yeni Sayfa Fiyatı

:

10,40 TL ( 9,63 TL + KDV)

Kazancınız

:

%20

Yazar

:

Yayınevi

:

Özgür Yayınları

Dizi

:

Barkod

:

9789754470345

ISBN

:

9789754470345

Editör

:

Çeviren

:

Kemal BEK

Kapak / Resimleyen

:

Basım Yeri / Tarihi

:

İstanbul   2010 / Ekim

Kapak Türü

:

Karton Kapak

Kağıt Türü

:

Kitap Kağıdı

Sayfa Sayısı

:

288

Boyutları

:

19,5 x 13,5 x 1,7 cm.

Temin Süresi

:

2 gün


 
istek listeme ekle fiyatı düşünce haber ver

Kitap Hakkında

Servet-i Fünun döneminin en önemli romancılarından biri olan Mehmet Rauf'un Eylül'ü, psikolojik roman türünün yazınımızdaki ilk örneğidir.
Umutsuz bir aşkı psikolojik boyutuyla anlatan bu başyapıtın, Kemal Bek tarafından günümüz Türkçe'sine uyarlanmış basımını sunuyoruz sizlere. Uyarlama S.L. Sedes'in 1946'da yaptığı, Hilmi Kitabevi'nce yayımlanan "Sadeleştirilmiş yeni tabı"ndan yapılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla Eylül'ün, yazarının kaleminden çıkmış biçimiyle yeni harflerle basımı yoktur. Bir Servet-i Fünun dönemi yapıtının günün diline uyarlanmasına, yapıtın dil özelliklerinin kaybolacağı düşüncesiyle karşı olanlar da vardır; ancak, çağdaşı bütün yazarlar gibi Mehmet Rauf da dönemin Arapça, Frasça ve Türkçe öğelerden oluşan yazı dili Osmanlıcayla yazmış, onun ve çağdaşlarının en çabuk eskiyen yanları da bu olmuştur. Daha önceki basımlarda yalnızca kullanımdan düşmüş bazı sözcükler değiştirilmişti. Ancak bu basımlar dili hızla değişen günümüz gençliğine anlaşılmaktan çok uzaktır. Uyarlama yapılırken, günlük konuşma dili temel alınmış, henüz kullanım yaygınlığı kazanmamış yeni sözcüklerden kaçınılmış, yazarın cümle yapısına hemen hiç dokunulmamıştır. Kitabın başına "Mehmet Rauf ve Eylül" başlıklı bir inceleme eklemiştir; bu incelemede kısaca Türk romanının başlangıcı, Tazminat ve Servet-i Fünun dönemlerinde roman türünün gelişimi, ayrıntılı olarak da Mehmet Rauf'un yaşamöyküsü, yazarlığı, yazınsal kişiliği, Eylül romanının konusu, kişileri, dil ve anlatımı ile Mehmet Rauf'un yapıtlarının listesi yer almaktadır. İncelemenin sonunda ayrıntılı bir Mehmet Rauf kaynakçasıde verilmiştir.

Okuyucu Yorumları


(17) 03/09/2006
Tebrik
Tek kelimeyle muhteşemdi insan okurken kendini kaybediyor çok beğendim dili çok yalın ve hoştu aşka olan bakış açısı çok beğendim. Böyle bir kitabı okuyabildiğim için teşekkürler... : )
Görüşe katılım (26 kişi): % 25 katılmıyor,
% 75 katılıyor.
Siz ne kadar katılıyorsunuz? Katılmıyorum Bu görüşe ne kadar katılıyorsunuz?  tıklayın... Katılıyorum
Yorum yapmak için tıklayınız...

Bu kategoride en çok yorum yapılan ürünleri görmek için tıklayın...

 

Kitap > Edebiyat > Türk Edebiyatı > Roman
Kitap > Edebiyat > Türk Edebiyatı > Türk Klasikleri

 

 

 
 

 

 

 
  Sepetiniz boş.

TOPLAM

0

   
 

Saftirik Greg'in Günlüğü 8 / Batsın Bu Dünya

Epsilon Yayınevi


 
 

Eylül

Özgür Yayınları